Strony

piątek, 18 grudnia 2015

Test dwuportowej ładowarki BlitzWolf 24W Smart Dual-Port (bw-s3)

Mam przeprowadzić test ładowarki USB...
Nooo. Jest to zadanie niełatwe, bowiem przytaczając cytat z pierwszej polskiej encyklopedii pasowałoby napisać "koń jaki jest, każdy widzi" i temat zakończyć. No, ale nic. Zmierzmy się z tym nierównym zadaniem i spróbujmy wyjść z niego zwycięsko ;)

sobota, 12 grudnia 2015

Zapowiedź testu dwuportowej ładowarki BlitzWolf (2 x 2,4A)

Test został już przeprowadzony i opublikowany pod tym linkiem. Oczywiście zachęcam do przeczytania :)

Pamiętam, że jak byłem mały chciałem być kiedyś zapracowanym człowiekiem, który będzie mógł powiedzieć "nie mam czasu" na to, czy na tamto...

Nie wiem czy spadała wtedy gwiazda z nieba, ale spełniło się. 

Tylko teraz nie jestem z tego tak zadowolony jak myślałem, że będę... Jak więc widać z życzeniami trzeba ostrożnie :)

wtorek, 24 listopada 2015

Kable micro USB firmy Portapow do ładowania telefonów, powerbanków itd.

Na początku tego roku popełniłem posta w którym z ciekawości zbadałem jak kabel USB wpływa na szybkość ładowania telefonu. Wynik mnie zaskoczył, bowiem okazało się, że ten element ma niebagatelny wpływ na to jaką mocą będzie się ładowało podłączone urządzenie, a tym samym o ile cała operacja będzie trwała dłużej lub krócej.
Wtedy testowałem zwykłe kabelki USB, które posiadałem od telefonów, czy power banków. Teraz, dzięki uprzejmości firmy Portapow, otrzymałem do testu specjalne kable do ładowania, czyli tzw. charging cables.

niedziela, 8 listopada 2015

Test TP-Link PB50 dla benchmark.pl

Dzisiaj na portalu benchmark.pl ukazał się mój test power banku TP-Link PB50.
Sam power bank wykonany jest nienagannie i z przyjemnych w dotyku materiałów - matowy plastik przypominający zamsz.

TP-Link PB50
TP-Link PB50
W teście porównałem go do zeszłorocznego modelu (TP-Link TL-PB 10400), którego test także przeprowadziłem dla benchmarka.
Obydwa modele są wykonane bardzo dobrze, natomiast czym wyróżnia się nowszy PB50?
Z pewnością użytymi materiałami, parametrami (chyba pierwszy bank, który ładuje się ponad to co deklaruje producent), no i niestety ceną.

Po więcej informacji odsyłam do pełnego testu.

Xiaomi 16000mAh (NDY-02-AL) - większy brat popularnego modelu 10400mAh

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że firma Xiaomi modelem 10400 (tutaj możecie przeczytać jego test) przeprowadziła rewolucję na rynku power banków.
Ich propozycja była względnie tania, dobrze wykonana, z dobrą elektroniką i markowymi ogniwami (Samsung lub LG). Nie była idealna. Oj nie. Posiadała tylko jeden port do ładowania podłączonych urządzeń, a dla niektórych deklarowana pojemność 10400mAh mogła czynić z tego urządzenia coś niegodnego, na co szkoda nawet spoglądać.

No i nie miała latarki;)

wtorek, 27 października 2015

Instalacja systemu operacyjnego poprzez Lifecycle Controller w serwerze Dell R730xd

Każdy z nas był kiedyś nowicjuszem i musiał uczyć się  pewnych rzeczy. Niniejszy tekst jest skierowany do takich właśnie osób - osób, które mają serwer DELL, zauważyły, że jest tam coś takiego jak Lifecycle Controller, ale nie bardzo wiedzą do czego można go użyć.

A można go użyć np. do wdrożenia systemu operacyjnego.

I tym oto intrygującym wstępem rozpoczniemy niniejszego tutka ;)
Na samym początku polecam ustawić RAIDy. Do kontrolera RAID dostajemy się poprzez naciśnięcie Ctrl+R w trakcie startu serwera.

piątek, 23 października 2015

Ile prądu pobierają ładowarki do telefonu (i nie tylko) w stanie czuwania

Od dawna zastanawiałem się ile jest prawdy w twierdzeniach nakazujących odłączanie ładowarki z kontaktu po naładowaniu telefonu.
Nie jestem typem ekologa przypinającego się do drzew, ale lubię takie rzeczy wiedzieć ;)


Na początku chciałem to zbadać przy użyciu watomierza jaki można kupić w sklepach AGD, jak np. poniższy GreenBlue kosztujący bodajże poniżej 50zł.
Miernik energii GreenBlue
Miernik energii GreenBlue 

poniedziałek, 12 października 2015

Usuwanie kontrolera domeny z domeny o poziomie funkcjonalności Windows Server 2003

Jeżeli chcecie podnieść domenę o poziomie Windows 2003 Server do wyższego poziomu, to możecie mieć potrzebę usunięcia kontrolerów domeny opartych właśnie o ten system.

Operację taką wykonujemy najlepiej kiedy w domenie znajduje się już kontroler oparty o nowszy system np. Windows 2012 Server. Jeżeli nie wiecie jak dołączyć kontroler do istniejącej domeny to polecam przeczytanie posta - Dołączanie kontrolera Windows 2012R2 do domeny o poziomie funkcjonalności Windows 2003.

niedziela, 4 października 2015

Pineng 10000mAh (PN-983) - nowy gracz wśród Power Banków

Niedawno testowałem dla ŚwiataBaterii.pl dwa power banki:
Obywa okazały się bardzo dobrymi urządzeniami z nie gorszymi parametrami.

Kiedy ponownie otrzymałem od nich ofertę przeprowadzenia testu okazało się, że będzie to m.in. urządzenie malezyjskiej marki Pineng, model PN983 10.000mAh.
Podobnie jak kiedyś Romoss, tak i teraz Pineng był dla mnie zupełną nowością. Mając jednak w pamięci pozytywne wyniki tego pierwszego, podszedłem do Pinenga z ciekawością i zainteresowaniem.

wtorek, 29 września 2015

Jak uaktualnić serwer i konsolę ESET Remote Administrator w wersji 6.*

Niniejszy post dedykuję swojej pamięci, tak abym za jakiś czas nie musiał odkrywać "Ameryki" od nowa.

Wiadomo, że podstawą bezpieczeństwa są aktualne systemy, a więc co jakiś czas warto przeprowadzić aktualizację m.in. komponentów ERA (Eset Remote Administrator).
Numer aktualnie posiadanej wersji można sprawdzić poprzez odnośnik Informacje dostępny w lewym dolnym rogu rozwijalnego menu.

czwartek, 24 września 2015

Jeden PB przetestowany, dwa w kolejce

Wczoraj skończyłem testy power banku TP-Link PB50 1000mAh i wysłałem tekst do benchmarka.


Gdy zostanie opublikowany z pewnością Was o tym powiadomię także tutaj (już został opublikowany. Więcej tutaj).

Tymczasem od ŚwiatBaterii.pl otrzymałem 2 kolejne urządzenia do testów.

niedziela, 20 września 2015

"Coś" o mikrofonach do smartfona, tabletu i nie tylko

Coraz częściej smartfon lub tablet zastępuje kamerę, aparat czy nawet rejestrator audio. Potrafią to robić na tyle dobrze, że wielu użytkowników przy ich pomocy nagrywa m.in. filmiki na youtube'a oraz rezygnuje z zabierania w podróże ich pełnoprawnych odpowiedników.
Niestety o ile kwestia obrazu poprawia się wraz z wydaniem kolejnego topowego smartfona, o tyle jakość dźwięku już nie.
Zaznaczyć trzeba, że niekoniecznie jest to winą producentów, a raczej fizyki. W smartfonach znaleźć można naprawdę dobrej jakości układy audio, które jednak na niewiele się zdadzą kiedy będą otrzymywać sygnał z niewielkich mikrofoników schowanych w obudowie za otworkiem wielkości 1mm. To po prostu nie może dobrze brzmieć.

I tutaj właśnie niszę znaleźli dla siebie producenci audio, wypuszczając na rynek mikrofony dedykowane specjalnie do urządzeń przenośnych.

środa, 16 września 2015

Wymiana uszkodzonego kondensatora w UPS APC Back-UPS RS 500


Mam w pracy kilkanaście starych UPSów APC Back-UPS RS 500, które pomimo sporego wieku dość dobrze się trzymają. Od czasu do czasu wymienia się im baterie i to w zasadzie tyle.

Jeden z nich parę dni temu zasygnalizował awarię mrugając diodami "On Battery", "Overload" i "Replace Battery" oraz podwójnym pikaniem.
Po jego wyłączeniu i ponownym uruchomieniu diody "Power On" i "Overload" świeciły światłem ciągłym, natomiast "On Battery" i "Replace Battery" mrugały, zaś UPS piszczał ciągłym sygnałem - jak na filmiku poniżej.


wtorek, 15 września 2015

Klawiatura USB i mysz USB nie działają w Windowsie

Już kilka razy mi się zdarzyło, że moja klawiatura i mysz na USB nie działały w Windowsie po uruchomieniu komputera.
Dziwne było to, że podczas uruchamiania można było przy pomocy klawiatury wejść do UEFI. Tam działała nie tylko klawiatura, ale także mysz.
Wielokrotne restarty nie pomogły. Wyłączenie zasilania i naciskanie przycisku zasilającego, tak aby napięcie zeszło z kondensatorów także.
Okazało się, że pomogło odłączenie myszki i klawiatury, uruchomienie komputera i dopiero wtedy ich podłączenie. Windows je zobaczył...

Dziwne ....


niedziela, 13 września 2015

Chromepass i polskie tłumaczenie do niego

Komuż nie zdarzyło się zapomnieć hasła do jakiegoś forum, sklepu internetowego czy innej strony www. Mnie się to przytrafiło już kilka razy :/
Wiem, wiem. W takim przypadku są funkcje przypominania haseł, które wysyłają nowe hasło, lub linka resetującego hasło na maila podanego podczas rejestracji.
Ale.... jakiego ja podałem maila przy rejestracji? Albo jaką nazwę użytkownika?

I tu zaczyna się tzw. kombinatoryka :)

środa, 26 sierpnia 2015

Dołączanie kontrolera Windows 2012R2 do domeny o poziomie funkcjonalności Windows 2003

Dawno nie było tu już nic o klasycznej informatyce, więc trzeba coś dodać.
Z racji tego, że okres supportu Windows 2003 Server dobiegł końca, pewnie coraz więcej firm i instytucji będzie zmuszonych przejść na nowszą wersję systemu Windows, jaką jest wersja 2012.
Microsoft umożliwił migrację domeny z poziomu Windows Server 2003 do poziomu Windows Server 2012 bez przechodzenia przez Windows Server 2008, co poniżej opiszę.

niedziela, 23 sierpnia 2015

Elog theme, czyli skórka, albo temat

Jak wspominałem w poście Polskie tłumaczenie dla aplikacji ELOG zabrałem się za zmianę skórki do projektu ELOG. Co to jest i z czym się to je możecie przeczytać m.in. tutaj ELOG - elektroniczny logbook i wiele więcej, lub na stronie projektu.

Przeróbka dotyczyła głównie arkusza css, ale ikonki też się nie uchowały. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę z nich skorzystać (przerobić) to ich wektorowe wersje *.svg znajdują się w folderze oryginals.

W każdym razie, jak postanowiłem, tak zrobiłem, a poniżej są wyniki. Postawiłem na prostotę i przejrzystość. Czy się udało, oceńcie sami i piszcie w komentarzach.

Skórkę można pobrać z linka poniżej:

Jeśli skorzystasz z tej skórki, proszę daj mi znać zostawiając komentarz. Dzięki.
If you download this theme please let me know by leaving comment. Thank you.


Wybieranie logbooka (choose logbook)
Wybieranie logbooka (choose logbook)

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Jak podłączyć mikrofon ze złączem mini jack do smartfona czy tabletu

Jeżeli ktoś próbował użyć zwykłego mikrofonu do polepszenia jakości nagrań w smartfonie czy tablecie mógł się zacnie rozczarować, kiedy okazało się, że takie połączenie nie działa.
Wynika to z faktu, że zwykły mini jack (3,5mm) przy mikrofonie jest dostosowany do transmisji sygnału mono (jack TS) lub sterero (TRS), zaś przy telefonach komórkowych na ogół spotykamy złącza mini jack stereo dla słuchawek z dodatkową linią dla mikrofonu (TRRS).
Rozpoznać je można po "pierścieniach" na złączu. Zwykły jack stereo ma ich 2, zaś ze złączem mikrofonowym jest ich 3.

Złącza mini jack TRS i TRRS
Złącza mini jack TRS i TRRS
Oczywiście istnieją rozwiązania pozwalające na podłączenie zwykłego mikrofonu na mini jack do smartfona i jego używanie, a są nimi przejściówki, które można kupić za kilka złotych w sklepach muzycznych, elektronicznych czy na allegro lub ebay'u.

Przejściówka z mini jack TRS do mini jack TRRS
Przejściówka z mini jack TRS do mini jack TRRS
Przejściówka na ogół jest zbudowana jak na powyższym zdjęciu, czyli z jednej strony mamy złącze mini jack TRRS (czyli do smartfona), zaś z drugiej jest rozgałęzienie na mikrofon oraz słuchawki.

Powyższe rozwiązanie nie jest jedynym możliwym i jeżeli chcecie korzystać z połączenia mikrofonu ze smartfonem, a dysponujecie odrobiną gotówki, to można poszukać dedykowanych do tego celu rozwiązań, czyli specjalizowanych mikrofonów (niedługo je opiszę).

wtorek, 11 sierpnia 2015

Jak nagrać (przechwycić) muzykę odtwarzaną w komputerze?

Dzisiaj będzie krótko, acz treściwie ;)

Któż z nas nie ma czasami potrzeby przechwycenia jakiegoś kawałka, który odtwarzamy w komputerze np. z youtube'a, czy ze spotify. Wiem, wiem... do youtube'a jest mnóstwo serwisów oferujących pobieranie, chociażby clipconverter.cc. Jeżeli jednak jest powód dla którego nie chcecie z niego korzystać czytajcie dalej.
Używanie tego sposobu do kopiowania treści chronionych prawem może być nielegalne

Zostaliście ostrzeżeni, więc do dzieła.

Do tego celu użyjemy darmowego programu Audacity.
U mnie cała procedura sprowadzała się do wybrania w głównym menu programu jako hosta dźwięku Windows WASAPI, zaś jako urządzenia nagrywającego Głośniki (Realtek High Definition Audio) (loopback). Urządzenie nagrywające wybiera się przy ikonce mikrofonu. Mamy też do wyboru, czy nagranie powinno być nagrywane w Stereo, czy w Mono.
Jeżeli jesteście ciekawi, jak kompresja mp3 wpływa na jakość plików dźwiękowych, to zapoznajcie się z postem Jak kompresja mp3 wpływa na pliki dźwiękowe

Opisuję sytuację ze swojego komputera, więc bardzo możliwe, że u was może być inne urządzenie nagrywające. Ważne, aby przy jego opisie widniało oznaczenie loopback, bowiem jest to informacja o tym, że to co będzie odtwarzane, ma być też nagrywane.

Ustawienie Audacity umożliwiające nagrywanie odtwarzanych przez komputer dźwięków
Ustawienie Audacity umożliwiające nagrywanie odtwarzanych przez komputer dźwięków

czwartek, 6 sierpnia 2015

Celowe postarzanie sprzętu, czy po prostu pech?

Tym razem nie będzie to żaden poradnik, ani instruktaż. Będzie to kilka zdań przemyśleń. Czy słusznych, czy nie ... Nie wiem. 

Coraz częściej w Internecie można spotkać się z opiniami o działaniu firm mającym na celu postarzanie sprzętu, tak aby po założonym przez nich czasie (na ogół po gwarancji) nadawał się on tylko do wymiany.
Z natury jestem sceptyczny, wiec wszelkiego rodzaju teorie spiskowe przechodzą mi koło nosa. Podobnie było i w tym przypadku. Jak to bowiem? Firmy miałyby próbować zarobić kosztem klientów? Rozumiem zarabianie poprzez sprzedaż dobrych gatunkowo produktów, które budują markę itp., ale kosztem utraty dobrego imienia? Tak mogło być 20 lat temu w Polsce, kiedy panował dziki rynek na targu u pana "Zenka", ale żeby potężne firmy o ugruntowanej pozycji?

wtorek, 4 sierpnia 2015

Power Bank Romoss Sailing 5 PB11 13000mAh - Umarł Król, niech żyje Król :)

Dzięki uprzejmości swiatbaterii.pl otrzymałem do testów power bank Romoss Sailing 5 PB11 13.000mAh. Jest to półka nieco wyższa od mojego dotychczasowego "targetu" mieszczącego się w granicach 10.000mAh, ale z chęcią sprawdzę na ile deklarowana pojemność odpowiada rzeczywistości oraz o ile dłużej będzie się on ładował od posiadanego przeze mnie Xiaomi 10400 (jego test możecie przeczytać tutaj -Xiaomi 10400 - test najlepszego (?) power banku).

Celem jest posiadanie banku energii o jak najwyższej pojemności, którego można naładować w przeciągu jednej nocy, tak aby na wyjeździe móc z niego korzystać w ciągu dnia. Oczywiście sprawdzę także, czy PB (czyli power bank) może być ładowany i czy może on wtedy ładować podłączone do niego urządzenia (tzw. passthrough test).

Myślę, że tyle tytułem wstępu wystarczy. Wiecie czego oczekuję od PB więc przejdźmy do testu.

Romoss Sailing 5 PB 11 dostajemy w plastikowym, przeźroczystym opakowaniu w którym znajdziemy także:
  • poczytajkę (brak polskiego),
  • kartę gwarancyjną (brak polskiego),
  • 20 cm kabelek USB typu A do microUSB typu A.

Romoss Sailing 5 PB 11 13000mAh w opakowaniu
Romoss Sailing 5 PB 11 13000mAh w opakowaniu

Po wyjęciu z opakowania trzymamy w ręku urządzenie wykonane z plastiku, które jest bardzo dobrze spasowane i elegancko wykonane.

poniedziałek, 20 lipca 2015

Testy kamer IP i rejestratora IP firmy Foscam

Właśnie ukazał się ostatni z serii testów kamer IP i rejestratora IP firmy Foscam dla benchmark.pl
Przetestowałem modele:

  • Kamera IP Foscam FI9821P 
    Foscam FI9821P. Zdjęcie producenta.
    Foscam FI9821P. Zdjęcie producenta.

    Kamera wyposażona w oświetlenie podczerwone, głowicę ruchomą w pionie i poziomie oraz dwukierunkowe audio z możliwością podłączenia zewnętrznego mikrofonu i głośników. Dysponuje bogatym oprogramowaniem zarządzającym, oferującym m.in. nagrywanie wg harmonogramu, alarmów wraz z różnymi formami powiadamiania (np. email). 

niedziela, 12 lipca 2015

Test Power Banku Green Cell PB36-N 10000mAh

Niedawno zostałem poproszony o przetestowanie dwóch power banków - Green Cell PB36-N 10000mAh oraz Romoss Sailing 5 PB11 13000mAh.
Mam na swoim koncie już dwa testy takich urządzeń (Test banku energii TP-Link TL-PB 10400 dla benchmark.plXiaomi 10400 - test najlepszego (?) power banku ), a że temat mnie interesuje, więc z chęcią się zgodziłem.
Tytułem wstępu dodam, że prywatnie posiadam Xiaomi 10400 i był on poprzedzony lekturą wielu testów i artykułów. Używam go od roku i uważam za idealny w tej kategorii urządzeń, a skoro tak, to nie będę stronił od porównań kierowanych w jego stronę, tak abyście mieli punkt odniesienia.

Power Bank Green Cell PB36-N 10000mAh

Urządzenie otrzymujemy w plastikowym opakowaniu z kabelkiem USB typu A (ok. 23cm) zakończonym trzema końcówkami umożliwiającymi ładowanie urządzeń przez port micro USB, złącze lightning (np. iPhone 5 i nowsze) oraz 30 pinowe złącze do starszych urządzeń Apple'a.

Green Cell PB36-N 10000mAh w oryginalym opakowaniu
Green Cell PB36-N 10000mAh w oryginalym opakowaniu

Zawartość opakowania
Zawartość opakowania 

wtorek, 7 lipca 2015

ELOG - elektroniczny logbook i wiele więcej

Od pewnego czasu poszukiwałem narzędzia, które posłużyłoby mi jako elektroniczny dziennik zdarzeń (logbook) z dostępem przez www. Miało być ono proste - coś jak tabela bazy danych z możliwością wypełniania rekordów.

Długo szukałem w necie, ale nic nie przyciągało mojej uwagi. W akcie rozpaczy byłem gotowy sam napisać sobie odpowiednią apkę. Nie jestem ekspertem od webdeveloperki, ale HTMLa, CSSa, troszkę PHP i SQL potrafię sklecić.

Wszystko wskazywało na to, że właśnie tego typu rozwiązanie przyjdzie mi zastosować.
Na szczęście moje wrodzone lenistwo broniło się przed dodatkową robotą, więc postanowiłem zagadnąć wujka Google'a ostatni raz, aby wskazał mi coś ciekawego. Wujek wyrzucił mi coś co nosiło nazwę ELOG, a było skrótem od Electronic Logbook.

Wszedłem na stronkę projektu i "paczę", a tu staro.... Data ostatniej modyfikacji strony - "16.02.2002". No ładnie. Projekt pewnie już dawno umarł. Zaglądnąłem jednak na forum, a tam oznaki życia. Praktycznie codziennie są wpisy. A więc jednak! It's Alive!
Co więcej, okazało się, że jest to projekt wykorzystywany w Instytucie Paula Scherrera, który zajmuje się m.in. fizyką cząstek i mionami....  - hmmmm.....

Brzmiało to bardzo naukowo, więc postanowiłem spróbować. Ściągnąłem, zainstalowałem i .... WOW - tego mi było trzeba :)

Po zainstalowaniu (dostępne są wersje na Windowsa, Linuxa oraz kody źródłowe) otrzymujemy bardzo konfigurowalnego webloga. Jego funkcjonalność można też sprawdzić na stronie DEMO. Ma wbudowany własny serwer www, zaś składnicą danych jest folder instalacyjny. Tworzone są tam podfoldery i pliki z odpowiednimi notatkami. Nie ma żadnego serwera SQL. To mi się akurat średnio spodobało, bo wolałbym mieć dane w bazie danych, chociażby ze względu na możliwość użycia języka SQL do wyciągnięcia informacji.
Twórcy - a właściwie twórca Stefan Ritt - uzasadnia taki stan rzeczy tym, że chce aby apka była jak najprostsza w instalacji i użyciu, tak, aby nawet ludzie, którzy nie wiedzą czym jest SQL mogli z niej korzystać oraz aby była niezależna od zewnętrznych projektów. Trzeba przyznać, że ma to sens, więc nie będę tego dezawuował.

Cóż "to coś" zatem potrafi? Jak wspomniałem wcześniej jest to narzędzie bardzo konfigurowalne, a więc możemy dzięki niemu zrobić np.:
  • listę zadań (tzw. todo list),
  • forum, 
  • dziennik zdarzeń (tzw. logbook - główne zastosowanie). Może on być prywatny lub współdzielony, z możliwością blokady usuwania wpisów lub ich edycji. Tego szukałem i w tej roli sprawdza się idealnie,
  • prostą bazę danych z możliwością wyszukiwania,
  • repozytorium plików,
  • ewidencja sprzętu i oprogramowania,
  • pewnie wiele innych rzeczy ;)

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Polskie tłumaczenie dla aplikacji ELOG

Mówi się, że aby żyć siebie samego trzeba dać, więc postanowiłem i ja zasłużyć się dla ludzkości i uzasadnić swoje miejsce na ziemi czyniąc skromny wkład w świetny projekt ;)

Na razie wspomnę, że jest to rodzaj elektronicznego dziennika, jednakże o bardzo dużych możliwościach. Szczegółowo czym jest ELOG i do czego służy opiszę jak tylko znajdę troszkę wolnego czasu.

A tymczasem wykonałem jego tłumaczenie na nasz rodzimy język, które będzie dystrybuowane wraz z nowymi wersjami programu. Obydwa pliki należy umieścić w folderze ELOG\resources.


Pracuję też nad CSS-em aby troszkę poprawić jego wizualną stronę, gdyż obecnie prezentuje się okropnie (jak tabelka excelowska z lat 90-tych). Nie wiem czy mi się to uda, ale spróbuję.
Obecny stan jest poniżej.

ELOG po wstępnych przeróbkach wizualnych
ELOG po wstępnych przeróbkach wizualnych


Po więcej informacji zapraszam wszystkich na stronę projektu - https://midas.psi.ch/elog/

wtorek, 26 maja 2015

Test kamery IP Foscam FI9821P dla Benchmark.pl

Niektórzy podobno żyją samą miłością, inni potrafią powietrzem, a ja niestety muszę jeść...

Żeby jeść należy mieć pieniążki, a żeby mieć pieniążki należy zarabiać. A żeby zarabiać trzeba pracować. 
Wynikiem tej pracy jest m.in. ostatni test dla Benchmark.pl w którym testowałem całkiem ciekawą kamerkę IP - Foscam  FI9821P.

Kamera posiada naprawdę duże możliwości, przyzwoity obraz oraz obrotową głowicę (PT) z wbudowanym mikrofonem i głośnikiem. 

Foscam FI9821P
Foscam FI9821P

Jeżeli ktoś jest na etapie poszukiwania / rozważania zakupu kamery IP zapozna się z testem "Kamera IP Foscam H.264 FI9821P czyli kontrola najwyższą formą zaufania".

poniedziałek, 18 maja 2015

Zarządzanie dostępem do pendrajwów na podstawie grup AD w Eset Endpoint Security

Dzisiaj chyba nie ma instytucji (firmy), która przy większej ilości komputerów nie stosowałaby polityki dostępu do urządzeń zewnętrznych jakimi są na przykład pendrajwy. Podobnie rzecz ma się i u mnie, więc od dłuższego czasu, przy pomocy właśnie firmy Eset i jej oprogramowania antywirusowego, kontroluję kto ma mieć do stęp do pamięci przenośnych, a kto nie. Oczywiście nie jest to moje widzimisie, ale odpowiednie uregulowanie papierowe.

Jeżeli chodzi o stronę techniczną to przedstawię poniżej jak zarządzać dostępem przy pomocy najnowszej (webowej) konsoli Eset Remote Administrator  oraz klientów z zainstalowanym oprogramowaniem Eset Endpoint Security 6.

Instrukcja dotycząca piątej wersji oprogramowania i poprzedniej konsoli znajduje się tutaj - Eset - zarządzanie dostępem do pendrajwów na podstawie grup Active Directory.

A więc. Wstępnym wymaganiem jest posiadanie grupy AD z dodanymi użytkownikami, którzy mają mieć dostęp do pendrajwów. Ja nazwałem taką grupę "użytkownicy pendrajwów". Osoby spoza tej grupy będą mieć zablokowany dostęp.

Zarządzanie oparte na grupach AD definiujemy poprzez polityki w konsoli ERA (Eset Remote Administrator). Tak wiec po zalogowaniu do konsoli przechodzimy do zakładki Administrator Polityki. Tam definiujemy nową politykę lub edytujemy, tą którą już mamy. Polityka oczywiście musi obejmować wszystkie komputery. Następnie ją edytujemy poprzez przycisk POLITYKI Edytuj. 

Wykaz polityk w konsoli ERA
Wykaz polityk w konsoli ERA

wtorek, 5 maja 2015

Jak podnieść wersję Windows 2012 R2 Standard Edition do Datacenter Edition

Niedawno otrzymałem w pracy licencję na Windows 2012 R2 w wersji Datacenter. Miałem już jednak zainstalowaną na serwerze wersję Standard. Co zatem mogłem zrobić?

Przeinstalować?  - też ;)

Ale jest prostszy sposób. Można to zrobić jednym poleceniem. 
dism /online /set-edition:ServerDatacenter /productkey:(klucz wersji Datacenter, np. AAAAA-BBBBB-CCCCC-DDDDD-EEEEE) /AcceptEula

Ale przed wydaniem tego polecenia polecam skorzystać z poniższych narzędzi. To tak, dla wszelkiej pewności. 
Sprawdźmy, jaką wersję systemu posiadamy:
dism /online /get-currentedition

Wynik polecenia wyświetlającego wersję Windows
Wynik polecenia wyświetlającego wersję Windows
oraz do jakiej wersji możemy podnieść system:

wtorek, 14 kwietnia 2015

Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon z Androidem

Wiem, wiem... Niedawno popełniłem podobnego posta - Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon na przykładzie Samsunga Galaxy S5. Potrzebne do tego celu było konto Samsung i wcześniejsze działania. Nie wiedziałem wtedy, że tego typu funkcje są dostępne w samym Androidzie.

Teraz wiem, więc to opiszę.

Każdy urządzenie z Androidem do korzystania z pełni jego możliwości wymaga połączenia go z kontem Google'a. Domyślnie więc większość osób ma tę czynność za sobą. Insza inszość, że niektórzy tworzą konta google tylko na odczepne, żeby cokolwiek wpisać do telefonu i na drugi dzień już nie pamiętają danych do logowania. To niedobrze, ponieważ świadomość z jakim kontem nasz telefon został połączony umożliwia nam jego zlokalizowanie poprzez Panel Google.

Po zalogowaniu się do niego uzyskujemy dostęp do centrum usług wykorzystywanych przez Google, a z których bardziej, lub mniej świadomie korzystamy / liśmy.
Wśród dostępnych tam funkcji, w tym przypadku, będzie nas interesować sekcja Android. W niej mamy dwa linki:

  1. Zarządzaj aktywnymi urządzeniami,
  2. Urządzenia w Google Play


Sekcja Android w Panelu Google
Sekcja Android w Panelu Google

piątek, 10 kwietnia 2015

Porównanie wydajności kodowania w Mirillis Action!

Jakiś czas temu zmuszony byłem dokonać zakupu programu do nagrywania tego co dzieje się na pulpicie (tzw. screen recorder). Po ogólnych i szczególnych oględzinach mój wybór padł na produkt rodzimej firmy Mirillis o nazwie Action!

Do tej pory uważam, że był do świetny wybór. Nie będę się tu rozpisywał o jego funkcjach, bowiem w tym celu wystarczy zaglądnąć na stronkę producenta.

Bardzo ciekawiło mnie jak różne tryby kodowania - AVI, MP4 i MP4 (AMD APP) - obciążają komputer, więc postanowiłem to sprawdzić. Wiedza taka może się przydać m.in. przy nagrywaniu gier, ponieważ zbyt mocne obciążenie sprzętu spowoduje niższą ilość klatek w grze.

Oczywiście nagrywanie pulpitu nie jest żadnym wyczynem dla dzisiejszych komputerów, więc test polegał na nagrywaniu tej samej powtórki z gry World of Tanks w rozdzielczości 1920 x 1080 z włączoną synchronizacją pionową (60Hz) i większością efektów ustawionych na maksimum. Podstawowe parametry komputera to:
  • karta graficzna MSI Radeon R9 270 (symbol GPU na wykresach)
  • procesor Intel i5-4670K 3,4Ghz (symbol CPU na wykresach),
  • pamięć RAM 16GB 1866Mhz (symbol RAM na wykresach)
Obciążenie komputera podczas odtwarzania  powtórki (bez nagrywania) widać na poniższym screenie.

Obciążenie komputera podczas odtwarzania powtórki (bez nagrywania programami)
Obciążenie komputera podczas odtwarzania powtórki (bez nagrywania programami)

Można zauważyć, że gra, pomimo dostępności czterech rdzeni, do odtwarzania powtórki (więc i zapewne do grania) używała głównie rdzenia o numerze 2 oraz pomocniczo o numerze 1. Rdzeń 3 i 4 w zasadzie się nudziły.

poniedziałek, 16 marca 2015

Jak poprawić jakość nagrania dźwiękowego

Ostatnio nie miałem zbyt dużo wolnego czasu co znalazło - niestety - odzwierciedlenie w częstotliwości pisania postów na niniejszym blogu. Sorry za to.

Coraz więcej osób spotyka się w koniecznością podstawowej obróbki dźwięku. Czy to przy tworzeniu nagrań audio, czy wideo, do słuchania / oglądania w rodzinnym gronie lub do publikacji na serwisach społecznościowych.

O ile z jakością obrazu dość łatwo sobie można poradzić kupując w miarę dobrą kamerę oraz odpowiednio wykorzystując oświetlenie, o tyle z poprawną rejestracją ścieżki audio nie jest już tak łatwo. Okazuje się, że nawet zainwestowanie w dość drogie mikrofony nie stanowi całkowitego rozwiązania szumu w nagraniu lub jego niskiej głośności.

Tutaj zaczyna się etap tzw. postprocessingu czyli edycji toru audio w celu dostosowania go do naszych potrzeb.
Postprocessing jest niejako obowiązkiem dla każdej osoby chcącej tworzyć dobry dźwięk. Szczęście w nieszczęściu, że w podstawowym zakresie składają się na niego dość proste kroki nie wymagające zbyt wiele czasu.

Opisy przedstawianych funkcji będą oparte o moje "życiowe doświadczenie" i mogą nie być do końca poprawne z nomenklaturą profesjonalistów.

Przejdźmy zatem do czynu i opiszmy jak sprawć, aby nagranie było głośniejsze, a w dalszej kolejności jak usunąć szum generowany przez aparaturę audio.

W dalszej części tekstu będę się posługiwał nagraniem dźwiękowym zarejestrowanym przy użyciu rejestratora audio Zoom H2n w trybie mikrofonów XY z jakością 44,1kHz /16bit i poziomie czułości mikrofonów (gain) ustawionym na 3 w 10 stopniowej skali. Czułość specjalnie została ustawiona dość nisko, aby widoczne były zmiany w nagraniu po zastosowaniu opisywanych kroków.

W oryginale nagranie nie było poddane żadnej obróbce, a wszelkie operacje będą wykonywane w darmowym programie Audacity.

wtorek, 24 lutego 2015

Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon na przykładzie Samsunga Galaxy S5

Poniższy opis wymaga konta Samsung. Jeżeli go nie posiadasz przeczytaj nowszą wersję tekstu w poście Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon z Androidem.

Szczęśliwy ten kto nie zgubił jeszcze telefonu komórkowego, lub komu nie został on skradziony.

Ja miałem to szczęście, ale kiedyś zdarzyło się to moim dzieciom i bardzo wtedy żałowałem, że nie mogłem zlokalizować telefonu, tak jak można to zrobić przy użyciu dzisiejszej techniki.
Być może zawitałbym do czyjegoś mieszkania z tekstem "Dzień dobry. Tutaj jest mój telefon. Bardzo dziękuję za jego przechowanie".

Kierując się wyborem obecnego telefonu nie wiedziałem, że dysponuje on funkcją jego lokalizacji, możliwości blokady ponownej aktywacji, czy nawet wysłania osobie, która go znalazła (ukradła?) wiadomości na ekran ;) Tego typu rzeczy można robić przy pomocy Samsunga Galaxy S5.


Treść komunikatu można edytować na bardziej sensowną...
Treść komunikatu może być bardziej sensowna...
Przedstawię więc bliżej co jest potrzebne do tego, abyśmy mogli zdalnie wysłać uroczy komunikat (nie dłuższy niż 40 znaków) na ekran naszego telefonu lub robić inne rzeczy przydatne przy zgubieniu telefonu.

Przede wszystkim należy mieć konto Samsung, które można utworzyć w witrynie http://findmymobile.samsung.com.
Jeżeli tego nie zrobimy, zostaniemy poproszeni o jego założenie przy próbie uruchomienia opcji Zdalna kontrola, do której dostajemy się przez Ustawienia → Bezpieczeństwo. To właśnie ta opcja odpowiada za możliwość zdalnego zarządzania telefonem.
Jednym słowem tworzymy konto i łączymy z nim nasz telefon.

Od teraz po zalogowaniu się do witryny findmymobile.samsung.com otrzymujemy panel do zarządzania naszym telefonem wśród którego znajdziemy m.in.:

  • Lokalizację telefonu na mapie Google'a (w telefonie musi być włączona usługa Lokalizacja),
  • Możliwość zadzwonienia na telefon wraz z wysłaniem wiadomości do 40 znaków (jak na screenie po lewej stronie)
  • Pobranie rejestru wykonanych połączeń, 
  • Możliwość zdalnego wyczyszczenia telefonu, 
  • Możliwość blokady ekranu naszym kodem PIN.

czwartek, 19 lutego 2015

Mini lampki LED na USB

Nie będę ukrywał, że jestem gadżeciarzem, a co za tym idzie lubuję się we wszelkiego różnego rodzaju gadżetach ;)

Jednym z moich ostatnich odkryć na ebay'u były mini lampki USB. Dostępne są wersje o różnej mocy i funkcjach - czyli dla każdego coś miłego. Cenowo kształtują się od około 1,5zł (na aukcjach) do 5-6zł wliczając w to przesyłkę z Chin.

Dla porównania zestawię je z "markową" lampką na USB Xtar UL1 (nr 8 na poniższym zdjęciu) kosztującą ~70zł, chociaż na pewnym polskim forum można ją nabyć za połowę ceny.

Różne warianty lampek USB
Różne warianty lampek USB

środa, 11 lutego 2015

Obudowa Orico 2599US3 USB 3.0 na dysk twardy 2,5"

Od pewnego czasu byłem posiadaczem dysku przenośnego PQI portable HDD 560 o pojemności 500GB. Kupiłem go dlatego, że posiadał wytrzymałą, wstrząsoodporną obudowę oraz satysfakcjonującą mnie pojemność.

Wówczas jeszcze rządził standard USB 2.0, wiec w taki też port był on wyposażony. Całość pozwalała na osiąganie wyników jak na poniższym screenie.

Wydajność dysku przenośnego PQI Portable HDD 560 na złączu USB 2.0
Wydajność dysku przenośnego PQI Portable HDD 560 na złączu USB 2.0
Jak widać nie było źle.

niedziela, 1 lutego 2015

Xiaomi 10400 - test najlepszego (?) power banku

Testy innych power banków (w tym Xiaomi 16.000mAh, Xiaomi 20.000mAh lub porównanie Xiaomi 10.000mAh vs Xiaomi 10.400mAh) możecie przeczytać wybierając po prawej stronie kategorię Power Bank, lub klikając tutaj.
Jakiś czas temu przeprowadzałem test power banku TP-Link TL-PB 10400 dla portalu benchmark.pl. Urządzenie spodobało mi się tak bardzo, że postanowiłem je zakupić. I pewnie cieszyłbym się nim dzisiaj, gdyby nie fakt, że pojawił się problem z jego dostępnością.
W komentarzach pod przeprowadzonym testem, ktoś wspomniał o power banku Xiaomi. Gdzieś, kiedyś słyszałem, że Xiaomi robi w miarę dobre telefony, ale power bank?

W ruch poszedł Internet i wujek Google.

Okazało się, że jest dość dużo anglojęzycznych testów traktujących o tytułowym urządzeniu i chyba we wszystkich było ono wychwalane, za jakość i cenę. Suma summarum, zamiast testowanego wcześniej TP-Linka postanowiłem zakupić Xiaomi.

Najpierw zakupu dokonałem na ebay'u za około 50zł z przesyłką z Chin. Przez nieuwagę kupiłem podróbkę, jednak sprzedawca był na tyle w porządku, że rozwiązaliśmy transakcję, a on zwrócił mi wszystkie koszty, łącznie z przesyłką.
Następnie postanowiłem dokonać zakupu w oficjalnym sklepie www.xiaomiworld.com, gdzie urządzenie wycenione jest na 20,99$. Do ceny należało doliczyć 12,76$ przesyłki (Post NL z Holandii), co w sumie dało 33,75$, czyli około 100zł. Wyszło to około 30zł taniej, niż planowany wcześniej TP-Link. Jest dobrze.

Sam proces dostawy trwał dosyć długo, ale śledząc losy przesyłki okazało się, że to Xiaomi spowodowało kilkudniowy poślizg nie spiesząc się z jej wysyłką. Potem poszło już w miarę szybko. Przesyłki holenderskiej poczty, która dostarczała urządzenie, można śledzić na stronie International Track & Trace.

Po tym przydługim wstępie pora zapoznać się bliżej z urządzeniem.

wtorek, 13 stycznia 2015

Nowa wersja Greenshot'a - czyli najlepszego darmowego programu do screenshot'ów

Normalnie nie zawracam sobie głowy aktualizacjami programów o ile nie wnoszą do życia przeciętnego Kowalskiego czegoś na kształt informacji o trzęsieniu ziemi, lub odkryciu szczepionki na Aids.

Tym razem zdarzyło się właśnie coś takiego (przesadzam? - nieeeee ;).

Jak bowiem udowadniałem już swego czasu w poście "Greenshot - najlepsza aplikacja do robienia screenshot'ów" Greenshot jest najlepszą aplikacją do robienia zrzucania obrazów ekranu:)
Bardzo ją lubię i często z niej korzystam, a więc wszelkie usprawnienia są dla mnie czymś niezmiernie wyczekiwanym.

Wiem, wiem.... wszystko to, co oferuje Greenshot można zrobić w Gimpie lub innym programie graficznym. Oczywiście, że tak. Tutaj chodzi jednak o to, że to, co w Gimpie zajęłoby kilkanaście - kilkadziesiąt kroków, tutaj robimy przy użyciu kilku kliknięć myszą.

Teraz, wraz z wersją 1.2 wprowadzono kilka usprawnień, które dodatkowo pracę uprzyjemniają. Można wśród nich wyróżnić:
  • Dodawanie "komiksowych dymków" wraz z możliwością ich podstawowego edytowania (kolor, krój i rodzaj czcionki, kolor wypełnienia, grubość linii)

    Przykład "komiksowych dymków"
    Przykład "komiksowych dymków"

niedziela, 11 stycznia 2015

Jak kabel USB wpływa na szybkość ładowania telefonu


Czasami można spotkać się z twierdzeniami, że "telefon ładuje się dłużej niż kiedyś" itp. Często obwiniana za taki stan rzeczy jest bateria, rzadziej ładowarka (np. zamiast dwuamperowej używana jest jednoamperowa), a jeszcze rzadziej kabel pomiędzy ładowarką, a telefonem.

Wprawdzie kable nie będą wydłużać czasu ładowania, tak jak zła ładowarka czy padnięta bateria, ale jak przedstawię dalej, także i one mogą przyczyniać się do dłuższego czasu ładowania naszego mobilnego pupila.

W celu przeprowadzenia testów kabli przygotowałem zestaw składający się z:
  • ładowarki Samsung EP-TA10EWE,
  • chińskiego miernika USB,
  • rezystora pobierającego 2A.
Ładowarka ma parametry wyjściowe 5,3V / 2A. Jak widać na poniższym zdjęciu udało się z niej wyciągnąć 5,56V przy 2,09A, tj. 11,6W, czyli trochę ponad to co ma w specyfikacji (pytanie, jaki jest błąd miernika)


Ładowarka Samsung EP-TA10EWE z miernikiem USB i rezystorem 2A
Ładowarka Samsung EP-TA10EWE z miernikiem USB i rezystorem 2A

sobota, 10 stycznia 2015

Czym jest platforma HbbTV i jak ją włączyć

Ostatnio było głośno o uruchomieniu przez rząd Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jednym z jego założeń jest przesyłanie powiadomień o sytuacjach awaryjnych (np. klęskach żywiołowych) do każdej osoby posiadającej odbiornik TV. Aby jednak telewizor mógł nam przekazać tego typu treści powinien być wyposażony w Internet i funkcję HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV).

Według Wikipedii HbbTV to zatwierdzony przez ETSI standard telewizji hybrydowej, łączący tradycyjną emisję sygnałów telewizyjnych z multimedialnymi treściami dostarczanymi za pomocą szerokopasmowego łącza do internetu. Rozwojem i promowaniem standardu zajmuje się Konsorcjum HbbTV. W Polsce telewizję hybrydową transmitują TVN oraz Telewizja Polska.

Tego typu rzeczy stają się standardem w dzisiejszych odbiornikach, więc poniżej - na przykładzie LG LM620S - przedstawię jak uruchomić platformę HbbTV.

Jak wspomniałem wcześniej, telewizor musi obsługiwać tą funkcję oraz musi mieć skonfigurowany dostęp do Internetu. Jeżeli spełnione są te dwa warunki, w opcjach odbiornika należy odszukać opcję która odpowiada za aktywację telewizji hybrydowej, no i oczywiście ją uruchomić.

HbbTV w telewizorze LG LM620S
HbbTV w telewizorze LG LM620S
Następnie włączamy kanał dystrybuujący informacje przez HbbTV. Na dzień dzisiejszy, według mojej wiedzy są to:

  • TVP1,
  • TVP2,
  • TVP Regionalna,
  • TVN.