Strony

czwartek, 19 lutego 2015

Mini lampki LED na USB

Nie będę ukrywał, że jestem gadżeciarzem, a co za tym idzie lubuję się we wszelkiego różnego rodzaju gadżetach ;)

Jednym z moich ostatnich odkryć na ebay'u były mini lampki USB. Dostępne są wersje o różnej mocy i funkcjach - czyli dla każdego coś miłego. Cenowo kształtują się od około 1,5zł (na aukcjach) do 5-6zł wliczając w to przesyłkę z Chin.

Dla porównania zestawię je z "markową" lampką na USB Xtar UL1 (nr 8 na poniższym zdjęciu) kosztującą ~70zł, chociaż na pewnym polskim forum można ją nabyć za połowę ceny.

Różne warianty lampek USB
Różne warianty lampek USB

Lampki jak powyżej tyłem
Jeszcze zanim dokonałem ich zakupu, znalazłem dla nich dwa zastosowania.

Po pierwsze miały posłużyć jako awaryjne światełko dla mojego power banka Xiaomi (Xiaomi 10400 - test najlepszego (?) power banku), a po drugie jako źródło światła oświetlające tył mojego komputera stacjonarnego zamontowanego pod biurkiem. Tak to bowiem bywa, że gdy sam wejdę pod biurko, to swoim "drobnym ciałkiem" zasłaniam całe światło i niestety znalezienie jakiegokolwiek kabla, czy portu, graniczy wtedy z cudem.

Lampka nr 3 z tyłu komputera stacjonarnego
Lampka nr 3 z tyłu komputera stacjonarnego

Ich niska cena oraz różne funkcje spowodowały, że postanowiłem kupić po każdej z nich i po prostu przetestować, a wyniki opisać w niniejszym tekście - co niniejszym czynię ;)

Parametry techniczne lampek
Nr lampki Ilość diod Moc (W) Dwustronne złącze USB Inne
1 3 0,2 - -
2 3 0,5 -
3 2 0,7 - Włączana na dotyk
4 3 0,55 Czujnik światła
5 6 0,5 - -
6 6 1 Ściemnianie i rozjaśnianie dotykiem. Zimne światło
7 6 1 Ściemnianie i rozjaśnianie dotykiem. Ciepłe światło
8 1
  • przy pierwszym trybie miernik wskazywał 0
  • 0,85
  • 1,5
  • 2,1 (mocno się grzeje)
- Cztery tryby świecenia, plus stroboskop i SOS. Anodyzowane aluminium. Fizyczny włącznik.

Co oznacza kolumna "Dwustronne złącze USB"? - chodzi o to, że część lampek posiada styki złącza USB z obu stron, natomiast inne tylko z jednej. Czyli przy jednych należy zwracać uwagę jak się je wkłada do portu, zaś przy innych nie ma to znaczenia. Wersja z obustronnym złączem USB jest lepsza.

Jak widać na przykładzie tabeli, przekrój jest dosyć spory. Od słabych lampeczek, po dość mocne (i grzejące się) jednowatowe "potwory" :)

Lampka nr 7 na minimalnej i maksymalnej jasności
Lampka nr 7 na minimalnej i maksymalnej jasności

Można wybierać pomiędzy prostymi modelami świecącymi zaraz po wpięciu ich do portu USB i takimi, które włączane są dotykiem, a nawet oferują regulacje natężenia światła poprzez dotyk lub czujnik światła.

Wykonanie każdej z nich stoi na dobry poziomie. Z całą pewnością nie można powiedzieć o nich "chińska tandeta".

Kolejnym zastosowaniem dla nich może być oświetlenie "ambient light" w telewizorach, albo raczej namiastka takiego oświetlenia. Używając lampeczki z opcją ściemniania lub czujnikiem światła, można całkiem przyjemnie oświetlić sobie przestrzeń za odbiornikiem.

"Ambient light TV" by chińska lampeczka USB nr 7 na maksymalnym trybie :)
"Ambient light TV" by chińska lampeczka USB nr 7 na maksymalnym trybie :)

No i bardziej klasyczne zastosowanie...
No i bardziej klasyczne zastosowanie...

Tak szczerze mówiąc, to zarówno chińskie lampeczki, jak i markowa Xtar UL1 są świetne w swojej klasie. Chińczyki są zaprojektowane bardziej do oświetlania przestrzeni (np. klawiatury laptopa, pokoju, namiotu), czyli robienia za niewielki odpowiedni żarówki, natomiast Xtar ma z power banka utworzyć latarkę pełną gębą i to mu się udaje.

Myślę, że nie ma się co rozpisywać (albo po prostu nie wiem o czym jeszcze mógłbym pisać ;) ), więc chyba na tym zakończę ten wpis.

Zresztą ilość zdjęć jest wystarczająca, aby pokazać co można zrobić z tymi małymi cudeńkami. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły do czego można je wykorzystać, to dajcie mi znać.
Myślę, że można z nimi zrobić wiele innych rzeczy (no poza próbą zbudowania rakiety - chociaż ... to jest chińska technika, więc może i w rakietach balistycznych jest wykorzystywana ...), więc stosunek ceny i jakości do możliwości jest na prawdę nie do przebicia.


12 komentarzy:

  1. Witam.
    Miłośnikom światełek zasilanym z USB bardzo polecam mini-latareczkę:
    http://flashlight.nitecore.com/product/tube

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa latareczka. Z pewnością sprawdzi się jako niewielkie EDC.
      Ja jednak jako EDC noszę Olight i3s - http://www.sajdyk.pl/2013/04/edc-every-day-carry-admina.html

      Usuń
  2. Witam,
    czy kolega może podać namiar do konkretnej aukcji albo wskazówki, jak na zagranicznych portalach aukcyjnych znaleźć lampkę nr 7 ? Ciepłe światełko i dość mocna - takich potrzebuję kilka, a nie chcę kupować - jak Ty - wszystkich, które znajdę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Anonimowy :)
      Wydaje mi się, że lampkę nr 7 możesz teraz kupić na ebay wpisując "New MINI Touch Switch USB mobile power camping lamp LED night light Warm lamp G" (1 sztuka po 1,25 US $) albo "5pcs Soshine Mini 5V USB Power 6X LED 1W LED Light Touch Dimmer Adjust LED Lamp" (5 sztuk po 5,71 US $). Na drugiej aukcji masz do wyboru zimny i ciepły rodzaj światełka - ciepły to "warm white", a zimny to "white".
      Ważna rzecz. Jeżeli będziesz korzystał z polskiego ebay'a to przy wyszukiwaniu zaznacz "cały świat" inaczej będzie szukał tylko w Polsce.
      Powodzenia ;)

      Usuń
  3. Witaj potrzebuje lampki nr 8 tylko nigdzie jej nie mogę znaleźć oczywiście w polskim sklepie. Zostaje mi tylko ebay ? na początku testu pisałeś ze na polskim forum można ja znaleźć nawet za polowe ceny. powiedz gdzie :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :)
      Kupiłem ją na swiatelka.pl. Napisałem do użytkownika od którego ją kupiłem czy ma je jeszcze dostępne. Jak będę wiedział coś więcej, dam Ci znać.

      Usuń
  4. Witaj potrzebuje lampki nr 8 tylko nigdzie jej nie mogę znaleźć oczywiście w polskim sklepie. Zostaje mi tylko ebay ? na początku testu pisałeś ze na polskim forum można ja znaleźć nawet za polowe ceny. powiedz gdzie :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Witaj gdzie moge kupic lampke nr 8 ale w polsce ? albo jakąś podobną fajna sprawa bo pb :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiedzi
    1. Łukaszu, niestety użytkownik od którego kupiłem tą lampkę nie odezwał się do tej pory ...

      Usuń
  7. Lampki są świetne i wykorzystuję je dokładnie w ten sam sposób - komp, telewizor i jako latareczka do power banka (banku?).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Banka... banku... Pisałem tak i tak i zawsze ktoś to kwestionował. Niech się w końcu jakiś polonista na ten temat wypowie...

      Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.